Kategorie
OSTATNIE POSTY
W sklepie internetowym Outled zapłacisz online z tpay.com kanał na youtube sklepu internetowego z oświetleniem led outled

Jak dobrać odpowiednią barwę światła LED ?

Jak dobrać odpowiednią barwę światła LED ?

Jak dobrać odpowiednią barwę światła LED ? Odpowiadamy na pytanie czym jest temperatura barwowa i jak prawidłowo ją dobrać aby zwiększyć komfort swojej pracy.

Temperatura barwowa to temperatura ciała doskonale czarnego, w której wysyła ono promieniowanie tej samej chromatyczności, co promieniowanie rozpatrywane. Innymi słowy, jest to obiektywna miara wrażenia barwy danego źródła światła. Najprościej mówiąc jest to odcień światła, który widzi ludzkie oko. 

Przykładowe barwy wyrażone w kelvinach:

2000 K – barwa światła świeczki
2800 K – barwa bardzo ciepłobiała (żarówkowa)
3000 K – wschód i zachód Słońca
3200 K – barwa światła żarowego lamp studyjnych
4000 K – barwa biała
5000 K – barwa chłodnobiała
6500 K – barwa dzienna – zimna
10000-15000 K – barwa czystego niebieskiego nieba
28000-30000 K – błyskawica

Jak prawidłowo dobrać barwę światła? 

Wszystkie źródła światła LED, występują w trzech odcieniach barwowych. W białym ciepłym (WW), białym naturalnym (NW) oraz w białym zimnym (CW). Z racji tego że oświetlenie LED ma ok 50 razy dłuższą żywotność, niż tradycyjne źródła światła oraz energooszczędne źródła światła, wybór odpowiedniej barwy światła jest niezwykle istotną rzeczą. Barwa światła będzie miała wpływ na komfort przebywania i użytkowania pomieszczenia, w którym zamontujemy nasze źródło światła LED. Temperatra barwowa powinna zostać dobrana na podstawie przeznaczenia miejsca, w którym, zamierzamy założyć źródło światła. Inną barwę światła stosuje się w domu, a inną w pracy, gdyż jedna sprzyja koncentracji a inna tworzy miłą atmosferę.