Kategorie
OSTATNIE POSTY
W sklepie internetowym Outled zapłacisz online z tpay.com kanał na youtube sklepu internetowego z oświetleniem led outled

Schemat świetlówki

Schemat świetlówki

Schemat świetlówki

Świetlówka to inaczej lampa fluorescencyjna, która swoją moc zawdzięcza promieniowaniu ultrafioletowemu będącego efektem wyładowania jarzeniowego. Jesteś ciekaw, jak wygląda schemat świetlówki oraz jak wygląda jej zapłon? Koniecznie przeczytaj ten artykuł! Zacznijmy od odrobiny teorii - przede wszystkim świetlówka należy do grupy lamp elektrycznych, a swoim kształtem najczęściej przypomina rurę. Jej wewnętrzne ściany zazwyczaj pokryte są luminoforem, a ona sama z reguły zostaje wypełniona oparami argonu bądź rtęci. Co ciekawe, pierwszą tego typu lampę stworzył w 1935 r. Arthur Compot.

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o świetlówce

Istotną kwestią jest fakt, że sam schemat świetlówki ma istotny wpływ na proces powstawania i emisji światła. Na wspomnianym luminoforze, który pokrywa ją od wewnątrz, zachodzą wyładowania, które z kolei emitują elektrony. Wyładowania te mają miejsce pomiędzy dwoma przeciwnymi elektrodami grzejnymi (patrz: schemat poniżej), a ich efektem jest niewidzialne dla ludzkiego oka promieniowanie ultrafioletowe, zwane potocznie UV. Gdy padnie ono na luminofor, powstaje widoczna struga światła.

Schemat świetlówki pozwala również zrozumieć, w jaki sposób następuje jej zapłon. Istotną kwestią jest fakt, że nie następuje on natychmiastowo. Aby miał on miejsce, konieczny jest dławik i zapłonnik, dzięki którym uzyskamy odpowiednio wysokie napięcie. Uzyskanie go wiąże się z podwyższeniem temperatury w zapłonniku, która następnie skutkuje złączeniem się jego elektrod bimetalowych. W ten sposób rozpoczyna się przepływ napięcia pomiędzy jego źródłem, dławikiem, pierwszą elektrodą świetlówki, zapłonnikiem oraz drugą elektrodą świetlówki.

Powyższa grafika przedstawia schemat świetlówki.

688 Comments

Leave a Reply

* Name:
* E-mail: (Not Published)
   Website: (Site url withhttp://)
* Comment:
Type Code